founta

Κοινωνιολόγος, Coach & Mentor, απόφοιτος του Παντείου Πανεπιστημίου και του Αμερικανικού Κολλεγίου Ελλάδος, Deree College, κάτοχος μεταπτυχιακού τίτλου σπουδών ΜPhil in Social Sciences, University of Glasgow και υποψήφια διδάκτορας στο ίδιο Πανεπιστήμιο. Είναι απόφοιτος του Diploma in Coaching, University of Cambridge, UK και έχει εκπαιδευτεί στην ψυχολογική διάσταση του Coaching από το Academy of Executive Coaching, UK. Επιπλέον είναι απόφοιτος του προγράμματος «Εισαγωγή στην Ομαδική Ανάλυση» του Κέντρου Ψυχικής Υγιεινής καθώς και του προγράμματος «Oργάνωση και Προσωπική Συμβουλευτική (Life Coaching)» του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών.

Έχει διδάξει ως tutor στο Πανεπιστήμιο της Γλασκώβης και συνεχίζει να διδάσκει ως εισηγήτρια στο Πανεπιστήμιο καθώς και σε εκπαιδευτικούς οργανισμούς όπως Deree College , Νew York College σε θέματα που άπτονται της προσωπικής και επαγγελματικής ανάπτυξης του ατόμου.

Έχει πολύχρονη εμπειρία σε θέματα εκπαίδευσης και διαχείρισης ανθρώπινου δυναμικού έχοντας διατελέσει επί σειρά ετών Διευθύντρια Ανθρώπινου Δυναμικού, Προϊσταμένη τμήματος εκπαίδευσης και επιμόρφωσης σε Οργανισμούς του Δημοσίου τομέα καθώς και Συντονίστρια εκπαιδευτικών προγραμμάτων σε θέματα Δια Βίου Μάθησης Ενηλίκων.

Είναι μέντορας στο ΕΚΠΑ, Εθνικό Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών, μέντορας ενίσχυσης γυναικείας επιχειρηματικότητας στο παγκόσμιο Ίδρυμα της Cherie Blair καθώς και μέντορας στο Ελληνικό Δίκτυο της Γενικής Γραμματείας Ισότητας, γυναίκες στην πολιτική «Ελένη Σκούρα».

Στην παρούσα φάση διατηρεί ιδιωτικό γραφείο στην Αθήνα ως σύμβουλος προσωπικής & επαγγελματικής ανάπτυξης και υποστηρίζει άτομα να ενταχθούν στην αγορά εργασίας και να διαχειριστούν την καριέρα τους στην Ελλάδα και στο εξωτερικό. Αναλαμβάνει την εκπαίδευση και ενδυνάμωση στελεχών και νέων επιχειρηματιών που επιθυμούν να επιτύχουν τους στόχους τους, να διαχειριστούν τις αλλαγές επιτυχώς και να βελτιώσουν τις δεξιότητες τους στην παγκόσμια αγορά εργασίας. Επιπλέον υποστηρίζει άτομα να αναπτύξουν την ανθεκτικότητα τους και να διαχειριστούν το στρες τους σε προσωπικό και επαγγελματικό επίπεδο.

Personal website: www.fountacoach.com

Linked in: https://gr.linkedin.com/in/dora-founta-976ab451