kostakis

Ο Δρ. Σπύρος Κωστάκης είναι Διδάκτωρ Στατιστικής και Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (1991), κάτοχος Πτυχίου Μάστερ στα Οικονομικά από το ίδιο Πανεπιστήμιο (1984), και Πτυχίου στα Οικονομικά από την ΑΣΟΕΕ (1982). Κατά τη διάρκεια των διδακτορικών του σπουδών δίδαξε Στατιστική και Οικονομετρία στα προπτυχιακά και μεταπτυχιακά προγράμματα του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών. Επίσης δίδαξε ως Επίκουρος Καθηγητής μαθήματα Οικονομικών και Στατιστικής στο Τμήμα Λογιστικής του ΤΕΙ Πειραιά (1991-1993). Στο BCA εργάζεται από το 1989 διδάσκοντας μαθήματα Οικονομικών και Στατιστικής σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο. Από το 1998 και για 13 έτη διετέλεσε Διευθυντής του Τμήματος Διοίκησης Επιχειρήσεων του BCA, και από το 2004 είναι Ακαδημαϊκός Διευθυντής του Κολλεγίου. Είναι επίσης μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Οικονομικού Κολλεγίου Αθηνών. Έχει δημοσιεύσει άρθρα και επιστημονικές εργασίες στην περιοχή της Εφαρμοσμένης Οικονομετρίας, και του e-Business. Στα ερευνητικά του ενδιαφέροντα περιλαμβάνονται θέματα Εφαρμοσμένης Μακροοικονομικής και Διοίκησης και Πολιτικής στην Ανώτατη Εκπαίδευση.

Dr. Spyros Kostakis holds a PhD in Statistics and Informatics from Athens University of Economics and Business (1991). He received an MA degree in Economics from the same University (1984) and a BA degree in Economics from Athens Graduate School of Economics and Business (1982). During his doctoral studies at Athens University of Economics and Business, he taught Statistics and Econometrics at both undergraduate and postgraduate levels. He also taught Economics and Statistics at the Department of Accounting at the Technological Institute of Piraeus (1991-1993). Dr. Kostakis has been teaching Economics and Statistics at both undergraduate and postgraduate levels at BCA since 1989. From 1998 and for 13 years, he was Director and Head of the Business Department at BCA, while he was promoted to Academic Director in 2004. He is also a member of the Board of Directors of the Business College of Athens. Dr. Kostakis has published articles in scientific journals and contributed various chapters in books in the areas of Applied Econometrics and e-Business. His research interests include Applied Macroeconomics and Higher Education Policy and Management.